Deti by sa mali chrániť pred online násilím

Niektoré bežné formy a príklady online VAC zahŕňajú:

Dve formy online zneužívania

Online sexuálne vykorisťovanie a zneužívanie detí

Online sexuálne vykorisťovanie a zneužívanie detí (OSEA) je forma sexuálneho násilia, ktorá využíva technológie ako sociálne médiá, chatovacie miestnosti, herné platformy a iné digitálne médiá na vykorisťovanie, úpravu a zneužívanie detí a dospievajúcich.

To môže zahŕňať celý rad aktivít, ako napríklad:

Kybernetická agresia a kybernetické obťažovanie

Ide o formy online násilia , ktoré zahŕňajú používanie technológie na šikanovanie, obťažovanie alebo vyhrážanie sa iným. Toto správanie môže mať mnoho podôb a môže zahŕňať:

Najčastejší páchatelia

Štúdia WHO zdôrazňuje, že musíme prehodnotiť, ako hovoríme s deťmi o tom, že sú online bezpečné. Tvrdí, že pojem „nebezpečenstvo cudzincov“ by sa mal eliminovať, pretože cudzí ľudia nie sú hlavnými páchateľmi online násilia páchaného na deťoch a namiesto toho by sa mala venovať väčšia pozornosť známym a rovesníkom. To odzrkadľuje skutočnosť, že rovnako ako pri tradičných formách násilia, väčšina internetových zneužívateľov maloletých sú ľudia, ktorých obeť už pozná. Táto úprava v perspektíve môže pomôcť chrániť deti pred kyberšikanou a vybaviť ich zručnosťami potrebnými na to, aby rozpoznali a vyhli sa oklamaniu tými, ktorých poznajú a ktorým dôverujú.

Najlepšie pokyny na prevenciu

Medzi usmernenia o osvedčených postupoch na predchádzanie online násiliu páchanému na deťoch patria:

Čo môžu robiť rodičia alebo opatrovníci?

Niektoré z kľúčových stratégií, ktoré správa WHO odporúča rodičom a opatrovníkom, zahŕňajú:

Aby sa deti ochránili pred online násilím, mali by:

Je veľmi dôležité, aby sme podnikli potrebné kroky na ochranu detí pred nebezpečenstvom online násilia, ktoré môže vážnym a dlhodobým spôsobom poškodiť ich duševné a fyzické zdravie. Spoluprácou a implementáciou týchto osvedčených postupov môžeme deťom vytvoriť bezpečnejšie digitálne prostredie. Je našou zodpovednosťou zabezpečiť, aby každé dieťa malo právo na bezpečný a zdravý online zážitok.

Domáce násilie môže mať na deti katastrofálne a dlhodobé následky. U detí, ktoré vyrastajú v domácnostiach s domácim násilím, je väčšia pravdepodobnosť, že budú mať rôzne emocionálne, behaviorálne a duševné problémy. Patria medzi ne depresia, úzkosť, slabé sebavedomie, hnev a problémy s vytváraním zdravých vzťahov.

Kľúčové veci:

Čo je domáce násilie?

Podľa Úradu pre zdravie žien amerického ministerstva zdravotníctva a sociálnych služieb žije viac ako 15 miliónov detí v Spojených štátoch v rodinách, kde sa aspoň raz stalo domáce násilie. V dospelosti sa títo mladí ľudia s väčšou pravdepodobnosťou zapoja do násilných vzťahov alebo sa stanú násilníkmi. Mladý muž, ktorý je svedkom násilia svojej matky, má desaťkrát väčšiu pravdepodobnosť, že zaútočí na svoju budúcu priateľku. Dievča, ktoré vyrastá v domácnosti, kde jej otec napáda matku, má šesťkrát vyššiu pravdepodobnosť sexuálneho napadnutia ako dievča, ktoré to nezažije.

Rôzne formy domáceho násilia

Domáce násilie môže mať rôzne formy, vrátane:

Donucovacie ovládanie

Nátlaková kontrola je problém, ktorý sa môže vyskytnúť v akomkoľvek type vzťahu , vrátane vzťahu s deťmi. Ide o formu emocionálneho zneužívania, ktorá môže mať dlhodobé a škodlivé účinky na vývoj dieťaťa, jeho duševnú a emocionálnu pohodu.

Nasledujúci príklad ukáže, ako otec, ktorý používa donucovaciu kontrolu, použije rôzne taktiky na uplatnenie moci a kontroly nad svojou dcérou, ako napríklad:

Tieto príklady nie sú vyčerpávajúce a rôzni zneužívatelia môžu používať rôzne taktiky. Za zmienku tiež stojí, že nátlaková kontrola sa môže vyskytnúť u každého pohlavia a akéhokoľvek vzťahu, nielen u otcov a dcér.

Vývojové štádiá dieťaťa a domáce násilie

Domáce násilie (DV) má hlboký vplyv na fázy vývoja dieťaťa . Deti v rôznych štádiách vývoja môžu reagovať a prežívať DV odlišne.